Monografia bisericii

Istorie Decembrie 20, 2011

Biserica din Costeşti se află situată în partea nordică de sat, în extravilan, plan "Ţarina".
Construită între anii 1924-1934, ctitoria gospodarului Dumitru şi soţia sa Maria Hurduc, cu Hramul „SF.DIMITRIE, Izvorâtorul de Mir.’’ Biserica este falnică, formă treflată, din zid de cărămidă.

Clopotniţa se află în turla de deasupra naosului singura de altfel.
În anii 1985-1986 s-a pictat interiorul, iar în exterior, zidăria a fost reparată cu tencuială în praf de piatră.
Prin contribuţia şi donaţia enoriaşilor Biserica este împodobită cu frumoase cusături, câteva rânduri de covoare, mobilier, obiecte de cult, cărţi de slujbă, 11 rânduri de veşminte.

În prezent se lucreaza la împodobirea Bisericii cu pictura nouă .

În anul 2008 a fost finalizată construirea CASEI SOCIALE , locul unde se ofera o masă familiilor nevoiaşe şi unde tinerii se întălnesc cu preotul paroh pentru a discuta problemele morale , religiose  şi antrenarea lor în activitatea Bisericii (vizite la bătrâni,bolnavi;repetiţii cu tinerii care fac parte din corul bisericesc etc.)